Rakamlar

0 1 2 3 4 5 6 7 8 9

Rakam; Sayıların semboller ile yazılmış şeklidir. İnsanoğlu rakamlarla Yazı sayesinde tanışmıştır. İlk zamanlarda insanlar ağaç kabuklarına çentikler atarak, avladıkları hayvanların sayılarını tutarlarmış.

Daha sonra kil tabletler üzerine yaptıkları kazıma işlemlerini geliştirmişler. Bu işlemlerde çeşitli semboller kullanmışlar. Romalılar; Bir elin parmaklarının aldığı şekillere bakarak Roma Rakamlarının sembollerini oluşturmuşlar. Osmanlılar ve Yunanlılar uzun yıllar bu sembolleri kullanmışlardır. Arap kültüründen alınan sembolleri Avrupa orta çağın sonlarına doğru geçmiştir. Sıfır yerini nokta sembolü kullanılırdı. xII. Yüz yılda. Bu sembol rakamları Fransa xı. Yüz yılda kullanmaya başlamış. Xv. Yüzyılda en yaygın şekilde kullanılmıştır.

Osmanlı’da Ebcet Hesabı’nın kullanılması yaygındı. yeni doğan çocukların isimleri Ebcet Hesabı ile hesaplanır elde edilen sayılara denk gelen isimlerden seçilerek çocuklara ad olarak verilirdi.

Baz bilimsel bilgilere hemen ulaşılmasını istemiyorlarsa özellikle(Fizik, Astronomi , fen bilimlerinde)şifreleme yöntemi ile gizlilik sağlanırdı.

Rakamların sağına gelen sıfırlar arttıkça Pula değer kattılar. Kâğıt parçalarını para yaptılar. Piyasanın gözdesi olan dolar; çoğu ülkelerin paralarını sollayıp dünyada ön plana yerleşmeyi başardı. Ülkelerin ekonomik güçleri dolar ile kıyaslanarak hesaplanır oldu. Daha çok kazanmak için mücadele veren insanoğlu, kazandıklarının yanında kaybettiklerinin hesabını tutamaz oldu. Bu uğurda hayatını hesap kitapla geçirenler, hesap yapmak ve tutturmak için akıl sağlığından olanlar oldu.

Rakamlar hem hayatı kolaylaştırıyor, hem de zorlaştırıyor. İnsanoğlu sahip oldukları ile yetinmiyor. Daha çok kazanmak daha çok refah ve konfor içinde bir hayat yaşamak istiyor. Rakamlar yan yana gelerek katlamalı sayıları oluştururken çok olana sahip olma duygusunu kamçılıyor. Sayıların sonsuzluğu insanı sonsuz olana ulaşma çabası içinde bocalatıyor.

İnsanlar sonsuz olana ancak manen ulaşır. Bu ulaşma soyut bir bilgiden ibarettir. Sayıların getirileri ise somuttur. Az olanın kontrolü çok kolaydır. Çoğaldıkça kontrol de zorlaşır. Her ne olursa olsun kontrolden çıkar.

İnsan bir olanda birleşip, bir olanda yaşamalıdır.

Rakamları oyun oynar gibi öğrenmiştim. Mini mini birler diye başlayan tekerlemeler. Yanlarına sıfırları da alarak hayatımıza yerleştiler.

Sıfır deyip te geçemiyorum. Bir rakamın arkasına eklendiklerinde sonsuza kadar çoğalıyorlar. Birden dokuza kadar olan rakamlar sıfır sayesinde değerlerine değer katıyorlar. Katlamalı bir şekilde sürekli artıyorlar.

Soldaki sıfırın bir önemi yok. Sağdaki sıfırlar insanları kendilerine köle yapıyorlar. Sıfırların çokluğundan korkuyorum. Karekteri sıfır olanlardan da. Bir olanı seviyorum. Rahmani olan biri.  Elif gibi dimdik, Lale gibi eğik, Dal gibi rükü da. Mim gibi secdede olanı. Dağlar gibi dik durup güçlü olsun. Varsın beşleri, onları, milyonları olmasın. Rabbimize verilecek hesapları sevabına denk olsun. Arkasından hayırla yad eden gönüllerde taht kursun. Beş para etmez dedirtmeyen adam gibi adamları seviyorum. Rakamlarla oynasın ama rakamların kulu tutsağı olmasın. Bir de “Olmaz olsun cüzdanında milyonlar “dedirten cinsten rakamlar. Makamlar var. O milyonları kazanmak için telef olan emekler, yaşanmayan hayatlar, O rakamlar yüzünden çıkıyor bunca savaşlar.

NURSEL YEŞİLYURT

CategoriesGenel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.