Futbol Fanatikliği

FUTBOL FANATİKLİĞİ
Karadeniz’de futbolcu olmak babadan oğula intikal eden bir meslektir. Cemil ,Trabzon spor fanatiği bir babanın oğludur. Babası ömrünü çalıştırdığı amatör takımın başarısına adamıştır. Çocukluğundan beri top peşinde koşan Cemil başarılı bir Trabzon spor oyuncusu iken hayalini kurduğu Beşiktaş kulübünden cazip teklif alır. Ailesi oğullarını Trabzon’da tutmak için kasabanın ileri gelen ailelerinden birinin kızı Zeynep ile nişanlar. Gençler birbirlerini severler. Zeynep’in ağabeyi Saffet Cemil ile aynı takımda oynar. Zamanla kanka olsalar da Cemilin başarısını kıskanır. Cemil Beşiktaş’ın teklifini kaçırmak istemez. Başta ailesi karşı çıkar. Nişanlısı Zeynep Saffetin öksüz kalan oğluna bakmak zorunda olduğu için Cemil ile gelmeyi kabul etmez. Saffet de kız kardeşinin memleketten ayrılmasını istemez. Cemili silah çekerek tehdit eder. Aile içi tartışmalar alevlenir. Cemil tüm aileye rest çeker. Trabzon’dan ayrılır. Arkasında gözü yaşlı iki kadın bırakmak ona ağır gelse de bir kez gemi azıya almıştır. Dönüşü olmayacak bir sefere çıktığının farkındadır.
İstanbul’a gelerek, Cemil Beşiktaş kulübüne transfer olur. Yoğun antreman çalışmaları ile yaşadığı olumsuz olayları unutmak içir çaba sarf eder. Hep bir yanı eksiktir.. .
Cemil’İn başarısı dalga dalga yayılarak memleketi Trabzon’a kadar ulaşır. Saffet kıskançlığını yenemez Cemil hakkında olumsuz Propagandalar üreterek entrikalarla bölge halkını Cemil’e karşı kışkırtır. Trabzon sporu ve Trabzon halkını İstanbul takımına sattı. Yaygarası koparır. Bir kısım fanatik taraftarı kendi cephesine çeker. Cemil çocukluk arkadaşı Kemal ile mektuplaşır. Memleketteki olan bitenden haber alır. Saffet oğlu Hami’yi Trabzon fanatiği olarak yetiştirmeyi başarır. Hami, Cemilin babasının çalıştırdığı mahalli takımda gözde oyuncudur. Cemil İşlerinin yoğunluğunu hep öne sürerek memlekettekilerle kırgınlığına bir türlü son veremez. Selamı kesmiştir. O günden sonra Trabzon’a hiç gitmemiştir. Artık Bordo mavililerin de üst üste şampiyonluk aldığı Karadeniz takımının başarısının yurt geneline yayıldığı bir dönemde; Trabzon spor Beşiktaş’la kendi sahasında maç yapar. Cemil’in attığı üç gol ile maçı kaybeder. Çok interasandır, Cemil maç heyecanı ile attığı gollerden sonra sahada takla atarak başarısını taçlandırır. Saffetin taraftarları Cemili ağır hakaretlerle suçlamalarını sürdürürler. Adını taklacı Cemil diye dillendirirler. Cemil hemşerilerinin ağır ithamlarına maruz kalınca kalan futbol hayatına İstanbul’da devam eder. Kısa sürede büyük başarılara imza atmıştır. Fakat büyük şehirin hareketli yaşantısı toy delikanlıyı çabuk yormuştur. Kendini gece hayatına kaptırır. İşleri ters gider. Mücadelelerin sonu gelmeyen bir döngü içinde oradan oraya savrulurken yirmi yıl gelip geçmiştir. Düzenli bir hayat kuramaz. Bir gün, babasının ağır hasta olduğu haberini alır. Kemal ısrarla gelmesini söyler. Cemil apar topar memlekete hareket eder. Bitmek bilmeyen otobüs yolculuğunda yollar uzadıkça uzar. Yol boyunca geçmişte yaşadıkları olaylar gözünün önünden filim seyredercesine kayar gider. İstanbul’daki yaşantısını da mercek altına alır. Bir yerden sonra onunda tat vermediğini düşünür. Fikirleri ikilem içinde gider gelir. Anne ve babasının son zamanlarında yanlarında olmak ister. Kemal’in bunca yıl anlattıkları abartıdır belki diye zihninden geçirir. Araç kasabaya yaklaştıkça Çocukluk ve gençlik yılları da kendisine yaklaşıyormuşçasına heyecanlanır. Bir an önce köye ulaşmak ister. Köyün girişindeki mezarlıkta kalabalık insanları görünce yüreğine bir ateş düşer. Araçtan iner kalabalığa doğru yönelir. Cenaze namazı için niyet eden hoca “Er kişi niyetine” dediği an baygınlık geçirir. Ölenin babası olduğunu anlar. Bir kaç kişinin müdahalesi ile ayakta durmayı başarır. Mezarının üstüne İki kürek toprak atar. Cenaze namazına son dakikada yetiştiği babasından helallik diler. Köyün yaşlıları Cemil’i tanımakta zorlanır. Baş sağlığı dileklerinde bulunarak mezarlığı birer birer terk ederler. Kendisine kırgınlıklarının devam ettiğini hisseder. Kemal Cemil’in yanından hiç ayrılmaz. Arkadaşına bu acı gününde yardımcı olur. Ona babasının vasiyetinden bahseder.” Hep senin

memlekete gelip takımın başına geçeceğin hayali ile yaşadı rahmetli .” Der. Yıllarca babasına layık evlat olamadığını düşünen Cemil, taziye kabulleri biter bitmez takımın başına geçeceğinin sinyallerini verir. Fısıltı gazetesi derhal iş başındadır. Olay Saffetin kulağına da ulaşır. Saffet ona Trabzon’u dar edeceği üzerine yemin eder. Bazı taraftarlar çocuklarını kulüpten çekme kararı alırlar. Cemil’i karalama propagandası hat safhadadır. Hamiyi oynatmayacağını söyleyen Saffet Cemil’i ölümle tehdit eder. Bu tehditleri duyan Zeynep Cemil İle konuşup Yüzleşmeye karar verir. Hala Cemil’i tüm dedi kodu ve saldırılara karşı evlenmeyip beklemiştir. Ondan geçen yıllarının hesabını sormak için kolları sıvar. Hami’yi kendisi yetiştirmiştir. Futbol hayatının Cemil yüzünden bitmesini istemez. Beylik tabancasını takar beline Cemil’in yolunu bekler. Tüm tehditlere Boyun eğmemekte kararlı olan Cemil Trabzon Halkına kendisini affettirerek vefa borcunu ödemek niyetinden geri adım atmamakta kararlıdır. Gecesini gündüzüne katarak azimle takımı çalıştırır. En büyük destekçisi Kemal’dir. Birlikte takım başarıdan başarıya koşarak. Trabzon spora dirilişi yaşatır. Cemil bu orada sevilen antrenör olmanın mutluluğunu yaşarken; Bordo mavinin geleceğini en üst seviyelere çıkarıp Trabzon’un adını dünyaya duyurmanın hayallerini kurar. Kolbastı foklorünü sahalara indirip kutlamalar gerçekleştirir.
Saffet taraf kaybederek yenilgiye uğramış. Oğluna bile sözü geçemezken başkalarını ikna edemediğinin acısı içini kurt gibi kemirmektedir. Zeynep’i her fırsatta Cemil’e karşı kışkırtıp onun yaralarını depreştirmektedir. En sonunda Zeynep erkek kıyafetleri giyinir. Bir akşam Cemil’in Yoluna çıkar, Silahını Cemil’in alnına dayar, Yıllarının hesabını sorar. Cemil’e karşı taşlaşan yüreği bir türlü yumuşamaz . Aralarında çıkan kavgada bir el silah sesi gecenin karanlığını yırtarcasına çığlıklara karışır. Cemil kollarında yığılıp kalan Zeynep’in üzerine kapanır. Hıçkırıklarla boğulur. Çevreden silah sesini işitenler yardıma koşarlar. Zeynep hastaneye yetiştirilirken, Cemil Tutuklanır. Kodese Koyulur.
Acil servis ekibi müdahale için koştururken erkek kıyafeti içinde ki bayan hasta karşısında şaşırmış durumdadırlar. Adli vaka olduğunu polise gecikmeden bildirirler. Zeynep ifade verecek durumda değildir. Çok kan kaybetmiştir. Doktor müdahalesini yapar. Ne yazık ki Şuur kaybı mevcuttur. Kendiliğinden açılmasını beklemekten başka çare kalmamıştır. Hasta yoğun bakım takibine alınır.

Kurgu hikaye

NURSEL YEŞİLYURT

CategoriesUncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.