ŞAHİN

ŞAHİN

Şahin köyde yaşıyordu. Ailesinin dördüncü çocuğuydu. Tarım ve hayvancılıkla geçiniyorlardı. Büyük kardeşleri ilkokulu bitirdikten sonra, tarla ve mandıra işlerinde babalarına yardımcı oluyorlardı. Köy yerlerde ayağı yere basmaya başlayan çocuğa iş vardır. Herkes bir işin ucundan mutlaka tutardı. Şahin biraz kaytarmayı seven bir çocuktu. Çitten çubuktan hoşlanmazdı. Aylak aylak dolaşmayı tercih ederdi. Ergenliğe girince köyün büyükleri başıboş dolaşmasından rahatsız olduklarını ailesine Çıtlatmışlardı. Hata bir iş bulun, şehirde çalışsın demişlerdi.

Kendilerinin söylediği yetmezmiş gibi muhtara da söylettirmişlerdi. O da “yok mu bir usta yanı? Verin, çocuğu çırak olarak yetiştirsin.”  demişti. Muhtarın önerisi üzerine ailesi şehirde ikamet eden dayısı ile görüşüp bir araba tamircisinin yanında çalıştırılmak üzere, Şahin karnı tokluğuna işe yerleştirilmişti.  Ustası arada bir haçlık vererek sevindiriyordu. Dükkânda ne kadar getir götür işi varsa hepsini Şahin’e yaptırıyordu. Çok yoruluyordu. Ancak hafta sonunda köye gidiyordu. Eğer bu işi öğrenemezse köyde hayvanları otlatacaktı. Kızgın güneşin altında gün boyu hayvan peşinde koşmaktansa, tamirhanede çırak olarak çalışmaya razı olmuştu. Ustasının verdiği emirlere uçarak gitse bile yetişecek gibi değildi. Kendi kendisine sabredip bu işi öğrenmeliyim diye söz verdi.

Her akşam, üstü, başı simsiyah araba yağı içinde dayısının evine geliyordu. Yengesi odasını ayırmıştı. İlk zamanlar bir şey söylemiyordu. Ellerinin yağ lekeleri ne kadar yıkasa da çıkmıyordu. Elleri kirli diye dayısının çocukları aynı sofrada yemek yemeyi istemiyorlardı. Sürekli Şahin’e” Ellerini yıka.” diyorlardı. Yemek masasının başından kaldırıyorlardı.  Yıkamasına rağmen yine de lekeler kalıyordu. Yengesi baktı olacak gibi değil.  Sofrasını ayrı hazırlamaya başladı. Akşam işten gelir gelmez duş almasını istiyordu. Şahin çoğu kez yorgunluktan duş almakta zorlanıyordu.  Yemek yemeye takati kalmıyordu. Tamirhanede işler yoğun olduğunda usta kaynak işi yaparken şahini yanında istiyordu. Kaynaktan çıkan kıvılcımlar gözlerini çok rahatsız etse de sesini çıkarmıyordu. Usta bu işlemi ne zaman yapacak olsa maske takıyordu.  Şahinin maskesi yoktu. Bazen kıvılcım sıçrayınca yağlı elleri ile gözünü ateşten korumaya çalışıyordu. Kaynak çalışması yapıldığı günler şahinin gözlerinin beyazı kanlanmış, kirpikleri çapaklanmış oluyordu. Onu gören ağladığını zannediyordu. Dayısı o akşam eve işten erken gelmişti. Şahinin gözlerini görür görmez hemen” Ne oldu? Neden ağladın?” diye sordu. O da” Kaynak yaptık ondandır.”  dedi. Biraz yaptığı işleri anlattı. Dayısı sadece dinledi. “Yarın işe gitme. Gözlerini doktora gösterelim.”  dedi.  Erkenden yatmasını dinlenmesini söyledi.

Sabah dayısı ile göz doktoruna gittiler. Doktor uzun uzun muayene etti. Kullanması için birkaç kalem ilaç yazdı.” Çok yüksek ışına maruz kalmış. Göz bebeğinde yanık lezyonları var. Tedaviye cevap vermezse görmesini etkileyebilir. ”demiş. İlaçları alıp,  şahinin tedavisine başlamışlardı.  Bu süre içinde tamirhaneye gidemedi.  Tedavisi boyunca hemen her gece kendisini tamirhanede iş yaparken görüyordu. Arabaların motor aksamlarını rüyalarında söküyor, temizliyor ve yerlerine yerleştiriyorken görüyormuş. Rahatsızlığından dolayı köye dönmek zorunda kalmıştı. Köyde boş vakit buldukça ağaç kütüklerini bıçakla yontarak harika araba modelleri yapmaya başlamıştı.  Her model araba orijinalinden ayrılmayacak kadar ahşap modeller türetmişti. işi geliştirip oyuncak atölyesi yaptı.  Meraklı gençlerden çıraklar kalfalar yetiştirdi.  Oyuncakları daha sonra ahşap boyası ile renklendirip vernikleyip çok güzel çocuk otomobilleri yapmıştı. İşi iyice geliştirmişti. Şehirde bir oyuncakçı dükkânı açmıştı. Kısa zamanda çevre illere ve büyük şehirlere sipariş alarak, oyuncak yapmaya başladılar. Geliri ile ondan fazla aile ekmek parasını bu işten çıkarıyordu. Şahin Bey kendi işinin patronu olmuştu.

NURSEL YEŞİLYURT

CategoriesUncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.