GENÇLİĞİMİZDEN NE BEKLİYORUZ.               17.08.2017    

Mutluluğumuzu geleceğimizi gençlerimiz üzerinden şekillendirmeye çalışırken. Onları kendi hayat sigortamız olarak görmeyelim.

Gençlerimizden beklentilerde bulunurken, hiç haksız olduğumuzu düşündük mü?

Evlatlarımızı yetiştirirken, sevgi cimrisi olduğumuzu fark edebildik mi?

Onları yetiştirirken gereken güvenli ortamları sağlayıp, kendilerine güven duygusunu ne kadar verebildik?

Çocuk istismarları almış başını giderken, hala gayri meşru bebekler cami avlularında, çöp konteynırlarında, hastane köşelerinde terk edilirken ne kadar insanız? Sorguladık mı?

Her gün binlerce bebek katledilirken; kulaklarımızı tıkadığımız, gözlerimizi kapadığımız, Vicdanlarımızın sızlayamadığı, dünyamızda kaç tanemiz iç hesaplaşmalarımıza çözüm üretebildik? İnsanlığımızı sorgulayabildik mi?

Gençliğimizin sorunlarına çözüm üretemeyen bir toplum olmanın üzüntüsünü ruhumun derinliklerinde hissederek, Çaresizliğimize Kahroluyorum.

Yeri geldi. En acımasız suçlamalarla yargıladık. Çocuk masumiyetini görmezden geldik. Kendi hatalarımızın günahını çocuklarımızdan gençlerden çıkardık. Ellerinden tutup destek olacağımıza günah keçisi yaptığımız gençliğimizi mi soruyorsunuz?

Onları teknolojinin pençesine kendi ellerimizle attık. İnsani ilişkilerde sevgi ile bağrımıza basacağımız yerde, Hep çocuk gördük. Küçümsedik. Otoritenin tek adresi olduğumuzu zan ederek, Saygı, sevgi bekledik. Gençleri duyarsızlıkla suçladık. Asıl duyarsız olanlar, biz, yani büyükler. Kendimiz ne kadar duyarlı davrandık hiç sorguladık mı?

Elli beş yıldır yaşadıklarım. Gördüklerim. Gençlerimizin en güzel çağlarının heder olması, gençliğin hayallerinin otoriteler tarafından tırpanlanması, engellenen yaşamlar.

Ayakta kalabilme mücadelesi içinde uçup giden yıllar. Yaşanamayan hayatlar…

Gençlik, bir güldü. Kokladım. Tadına doyamadığım. Kopmasına kıyamadığım bir gül. Gönlümde yaşatmaya çalışıyorum. Biliyorum terk edecek, Yaşa yaşaya bildiğince ruhumda.

Nursel Yeşilyurt

 

CategoriesUncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.