FARE VE FARELER(MOUSE)

pc-clipart-1Sevimsiz olduğunu söylemişti, annem küçükken farelerin. Dolaştıkları yerler oldukça pis ortamlar, onlar hastalık taşıyıcılar Sırf onlardan kurtulmak için insanlar kedileri besliyorlar demişti.

Bir aletin ismi neden fare koyulur?

O pis ortamlarda dolaşan hayvanı sevimli göstermek ve sevdirmek için olabilir mi?

Yoksa kediler fareler sayesinde karınlarını doyursun diye zekice düşünülmüş, insanlara kurulan bir tuzak mı?

Bir zamanlar insanlar farelere tuzaklar kurarlardı. Besledikleri kedileri fare inlerine salarlardı. Kediler hayat kurtaran hayvanlardı. Onların olmadığı yerde, fareler insanları ve eşyaları kemirmekten geri kalmazlardı.

Simdi devir tersine dönmüş. O canlı fareler yine kendi ortamlarında bulduklarını kemirmekle meşgul zavallı hayvancıklar. Zavallı diyorum. Bilim adına kobay olarak kullanılan onca fareye üzülmeden yapamıyorum. Üzerlerinde denenmeyen kimyasal madde ve ameliyat kalmıyor. Bizim sağlıklı yaşamamız için başka canlılar acı çekmek zorunda olmasalardı ne olurdu?

Dünya tüm canlıların yaşayacağı şekilde dizayn edilmiş rabbimiz tarafından. Onları yok etmeye hiçbir hakkımız yok.

Ben cansız farelerden bahsetmek istiyorum. Fareler ve insanların en iyi planların üstesinden geleceğine inanıyorum. Eğer farelerin arka planında hazırda bekleyen kediler, fareleri insanlara tuzak olarak kullanmazlarsa. Fareler ve insanlar gelecekte çok iyi dostluklar kurup, İnsanlığa birlikte çok büyük hizmetler verebilirler.

İnsanlara tuzak olarak kullanılan fareler, İnsanları kendilerine müptela ederek bağımlı hale gelmelerini başarıyorlar. Onları bilmedikleri elemlere taşıyıp, nefislerine cazip gelen Duyguları gözlerinin önüne pervasızca serilmesini sağlıyorlar. Burada kullanılan fareler sadece bir araç. Esas bu farelerin arkasından koşturan iki ayaklı sözde düşünen, ama hiç düşünemeyen kediler. Maddi kazançlar uğruna maneviyatımızı yok ettiklerinin farkında olmayan kedi beyinliler.

Bilgi sayar denilen teknoloji motorunu eğer bilinçli kullanılmazsa, faresinin hem cebini, hem duygularını hem ruhunu kemirmesine seyirci kalır insan. O fare yaşantımızın her aşamasına öyle bir yerleşmiş ki ondan uzak yaşamamız olanaksız gibi şimdilik. İnsanların kendi elleri ile yaptıkları, büyüttükleri teknoloji, Yine onların sonunu hazırlamakta. Geçmiş ve gelecek kavramlarını ortadan kaldırıp anı yaşamaya odaklanmanın sonsuz yollarını gösterip, anı yaşatmakta oldukça başarılılar.

Bu fareler tüm dünyayı savaşmadan ele geçirmiş. İnsanları kuyruğunun ucuna bağlamış. Hikâye aynı, büyük kedi, fareyle oynuyor. Küçük kedilerde oyuna dâhil oluyorlar.

Her şey varoluşumuzu en iyi şekilde yaşamak uğruna, Âdem atamızdan beri verilen mücadeleler, şimdi bir farenin kuyruğunda zikzaklar çizen bedenlere dönüştü. Yetmedi. Fikirler ve ruhlar gizemlerini koruyamadı. Ahlaki değerlerimiz her geçen gün erozyonlar sayesinde bertaraf oldu. Her şey zevk verici sunulduğu için, götürmüş olduğu âlemlerin insanlara zarar verdiği göz ardı edildi. Bütün tabu olarak gösterilenler bir anda alenileşti. Toplumun ruh sağlığı bunca değişimi bir anda kaldırıp kaldırmayacağı düşünülmedi. Büyük kediler sadece yakaladıkları avın tadını çıkararak yemenin peşinde oldular. Bu köye kavalcı gerekmiyordu.

Gelişme ve çağı yakalama adına yapılan yanlışlar. O fareyi kullanmazsa, eğitimsiz cahil kaldı insanlar. Zaman mekân kavramları ortadan kalktı. Enerji bedenler âlemlerin cazibesine uçup gitti. Görmediler önlerindeki bataklıkları bata çıka sürdürmek zorunda kalıyorlar yaşamlarını. Bunları yazarken bile ben de o farenin kuyruğuna istemeyerek takılmak zorundayım.

Duygularımı yoksa nasıl paylaşırım. İnsanlığımızı unutturdu. Bizlere sunduğu sanal ortamlarla sevmeyi unutturdu. Doğadan insandan uzaklaştırıp, beyaz camı bizimle özdeşleştirdi. Şimdi sevgi kırıntıları sunuyor. Onlarla yetinelim diye. Hayatı kolaylaştırdı kolaylaştırmasına. Bizleri tutsak etmeyi de başardı.

Dünya şimdi bir farenin kuyruğunda dönüyor. Bizlerde onu yakalamaya çalışan kediler…

Bazen de ava giderken, boğalara, Arslanlara, panterlere yem olan zavallılar…

Nerde kaldı? En güzel surette yaratıldığımız. Hak yolu göstermemiş miydi? Güzel nebi rabbimizin habibim dediği sevgililer sevgilisi peygamberimiz.

NURSEL YEŞİLYURT

CategoriesUncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.