image1Rakamlar ve sayılar.

İnsanlık rakamlarla uygarlığın başından beri yazı ile birlikte tanışmış. İlk zamanlar, ağaç parçalarına çentik atarak avladıkları hayvanların sayılarını tutarlarmış. Daha sonraları kil tabletler üzerine yaptıkları kazıma yazılarla matematiksel işlemlerini geliştirmişlerdir. Birtakım semboller kullanmışlar. Romalılar el parmaklarının aldığı şekillerden hareketle Roma rakamları sembollerini Oluşturmuşlar ve kullanmışlardır. Yunanlılar ve Osmanlılarda bu sembolleri kullanmışlar. Arap kültüründen alınan bu sembollere Avrupa orta çağın sonlarına doğru geçmiştir. Sıfır yerine nokta sembolü kullanılırdı. Fransa Bu sembolleri xı. Yüzyılda kullanmaya başlamış xv. Yüzyılda en yaygın şekilde kullanmış.

Osmanlı’da Ebcet hesabının kullanılması oldukça yaygındı. Yeni doğan çocukların isimleri Ebcet hesabı ile hesaplanır, elde edilen sayılara denk gelen isimler arasından seçilenler bebeklere isim olarak verilirdi. Ebcet hesabında, Arapça alfabesindeki harflerin her biri bir rakama tekâmül ederdi.

Bazı bilimsel verilere şayet ulaşılmasını istemiyorlarsa özellikle(Fizik, Astronomi, matematik, vb. fen bilimlerinde)Şifreleme yöntemi ile gizlilik sağlanırdı.

Rakamların sağına gelen sıfırlar arttıkça, Pula değer kattılar. Kâğıt parçalarını para yaptılar. Banknotlar bastılar. Para piyasasının gözdesi olan dolar, Çoğu ülkelerin paralarının değerini düşürerek Dünya’da ön saflara yerleşti. Ülkelerin ekonomileri dolar üzerinden hesaplanır oldu.

Daha çok kazanmak için mücadele veren insanoğlu, Kazandıklarının yanında kaybettiklerinin. Hesabını tutamaz oldu. Bu uğurda hayatlarını hesap kitap içinde geçirenler, Hesapların içinden çıkamayınca ya akıl sağlıklarından ya da canlarından oldular.

Sayılar hayatı hem kolaylaştırıyor. Hem de zorlaştırıyor. İnsanoğlu sahip oldukları ile yetinmeyi hiç düşünmüyor. Daha çok kazanmak istiyor. Çok olan, sahip olma duygusunu kamçılıyor. Sayılar doğru anlaşılırsa, sonsuz oldukları görülmektedir. Sonsuz olan bizi yaratandır. İnsanlar sonsuz olana ancak manen ulaşabilir. Sayıların getirileri somuttur. Az olanın kontrolü kolaydır. Çok sayıda olan her ne olursa olsun kontrolden çıkar.

Bir olanda birleşmek bir olana ulaşmak için yaşamalı insan.

Rakamları oyun oynar gibi öğrenmiştim. Mini mini birler diye başlayan tekerlemeler, Yanlarına sıfırları da alarak, hayatımızdan hiç çekilmediler.

Sıfır deyip de geçemiyorum. Birin önüne eklendiklerinde sonsuza kadar çoğalıyorlar. Birden dokuza kadar olan rakamlar: O sıfırlar sayesinde değerlerini sürekli katlıyorlar.

Soldaki sıfırın önemi yok ama Sağdaki sıfırlar, İnsanlığın başsına dert açıyorlar… Sıfırların çokluğu beni hep korkutmuştur. Bir olanı seviyorum. Rahmani olan biri, Belki lale gibi eğik elif gibi dik. Dal gibi ruküde, Mim gibi secdede olanı… Dik dursun dağlar gibi, varsın güçlü olsun. Arkasından hayırla yâd edilen, beş para etmez, dedirtmeyen, adam gibi adamları seviyorum…

Rakamlarla oynasın ama rakamların kulu, kölesi olmasın.

Birde olmaz olsun cüzdanında milyonlar dedirten cinsten rakamlar var. O milyonları kazanmak için telef olan emekler, kaybolan yaşamlar, Onun yüzünden çıkıyor bunca savaşlar. Bu rakamlardan dolayı bunca savaşlar… Bütün savaşlar.

NURSEL YEŞİLYURT

CategoriesUncategorized

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Begin typing your search above and press return to search. Press Esc to cancel.